  • Mfr # MPG6-A60.H19
  • Zoro # G3774421
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.5%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/2 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
4 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MPG6-A60.H19
Country of Origin
France
Dimensions
Process Connection Size
1/2 in
Dial Size (In.)
4 1/2 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Nominal Dial Size
Nominal Dial Diameter
Details
Item
Panel-Mount Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.5%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Process Industries
Gauge Case Material
Polypropylene
Series
MPG6
Lens Material
Safety Glass
Primary Pressure Range
0 to 60
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
Not Rated
Liquid-Filled Case
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
Yes
Blowout Safety Back
Yes
For Use With
Industrial Applications, Media Compatible
Graduations
6 psi
Characteristics
Blow Out Back Design Safety Case, Solid Front
Smallest Graduation
1 psi
Case Color
Polished Stainless Steel
Gauge Primary Range Smallest Graduation
0.4
Gauge Primary Range Numbered Graduations
1
Gauge Secondary Range Values
-100 to 0
Calibration Certificate Included
No
Gauge Special Options
Pressure Relief Back
Includes
Vent Plug
Socket Material
Stainless Steel
Case Material
Polypropylene
Standards
ASME
Connection Type
MNPT
Includes Mounting Hardware
Process Connection Gender
Male
Dry Dampening Feature
None
Gauge Case Liquid
None
Dial Color
White
Freeze Resistant Movement
Primary Scale Minor Graduations
6
Sensor Material
Stainless Steel
Includes Calibration Certificate
Accuracy Grade
ASME B40.1 Grade 2A
Pressure Range Type
Pressure
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge
Vibration Resistance
Includes Vent Plug
Cleaned for Oxygen Service
Case Construction
Corrosion Resistant
Field Fillable
Removable Bezel
Ambient Operating Temperature Range
-30 Degrees to 180 Degrees F
Non-Sparking
Primary Scale Numeric Increments
1
Accuracy Scale
Full Scale
Scale Type
Single
Pointer Color
Black
Operating Temperature Range
-4 Degrees to 158 Degrees F
Secondary Scale Units
bar
Process Media Temperature - Maximum
392 Degrees F
Primary Scale Vacuum Measurement - Minimum
0 psi
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
60 psi
Operating Temperature - Minimum
-30 Degrees F
Compatible with Brand
Universal
Primary Scale Vacuum Measurement - Maximum
60 psi