  • Mfr # M71-32-427-YL
  • Zoro # G5708805
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Application
Cable and Wire Marking, Panel Labeling, Voice and Data ID
Printer Series Compatibility
BMP71
Label Material
Vinyl
Label Media Format
Precut Roll
Adhesive
Acrylic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M71-32-427-YL
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
1-1/2"
Max. Wire Size
4 AWG
Min. Wire Size
4 AWG
Height
1-1/2"
Printable Portion Height
1/2 in
Label Height
1 1/2 in
Maximum Wire Diameter
0.32 in
Printable Portion Width
1 1/2 in
Minimum Wire Diameter
0.16 in
Label Width
Details
Item
Cartridge Label
Application
Label Color
Yellow
Printer Series Compatibility
BMP71
Label Material
Vinyl
Label Media Format
Precut Roll
Adhesive
Acrylic
Label Finish
Matte
Resistance Properties
Adhesive Properties
Permanent Adhesive
Standards
ASTM D1000, ASTM D2979, ASTM G155, UL Recognized
Tape Material
For Use With
BMP(R)71 Label Printer
Label Type
Self-Laminating Label
Labels per Roll
250
Legend
Blank
Material
Self Laminating Vinyl
Color
Yellow/Translucent
Temp. Range
-40 Degrees to 158 Degrees F
For Print Method
Thermal Transfer
Labels per Row
1
Material Series
B-427
Minimum Service Temperature
-40 Degrees F
Label Attachment Style
Self-Laminating
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Maximum Wire Gauge
4 AWG
Label Shape
Square
Maximum Service Temperature
158 Degrees F
Compatible Mfr Part Number
M71-R4300
Minimum Wire Gauge
10 AWG