  • Mfr # BDP1P30A120V
  • Zoro # G115542652
Coil Voltage
120V
Full Load Current - Resistive
30 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BDP1P30A120V
Width
2.25 in
Depth
2.25 in
Coil Voltage
120V
Full Load Current - Resistive
30 A
Full Load Current - Inductive
40 A
Phase
Terminal Connection Type
Screw
Voltage
600V
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
5 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
50 hp
Description
1P, 30A, 600V, definite purpose contactor, complete with 120VAC control coil, UL recognized, by BRAH Electric