  • Mfr # BDP3P50A120V
  • Zoro # G115542904
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coil Voltage
120V
Full Load Current - Resistive
50 A
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BDP3P50A120V
Depth
3.125 in
Width
3.125 in
Coil Voltage
120V
Full Load Current - Resistive
50 A
Full Load Current - Inductive
65 A
Phase
Terminal Connection Type
Box Lug
Voltage
600V
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
15 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
10 hp
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
25 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
15 hp
Description
3P, 50A, 600V, definite purpose contactor, complete with 120VAC control coil, UL recognized, by BRAH Electric