  • Mfr # BDP1P40A277V
  • Zoro # G715542632
Full Load Current - Resistive
40 A
Full Load Current - Inductive
50 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BDP1P40A277V
Width
2.25 in
Depth
2.25 in
Coil Voltage
277V
Full Load Current - Resistive
40 A
Full Load Current - Inductive
50 A
Phase
Terminal Connection Type
Box Lug
Voltage
600V
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
15 hp
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
7.5 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Description
1P, 40A, 600V, definite purpose contactor, complete with 277VAC control coil, UL recognized, by BRAH Electric