  • Mfr # BDP1P40A380V
  • Zoro # G015542554
Full Load Current - Resistive
40 A
Full Load Current - Inductive
50 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BDP1P40A380V
Width
2.25 in
Depth
2.25 in
Coil Voltage
380V
Full Load Current - Resistive
40 A
Full Load Current - Inductive
50 A
Phase
Terminal Connection Type
Box Lug
Voltage
600V
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
7.5 hp
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
15 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Description
1P, 40A, 600V, definite purpose contactor, complete with 380VAC control coil, UL recognized, by BRAH Electric