  • Mfr # BDP1P20A277V
  • Zoro # G415542543
/ea
Key Features
Coil Voltage
277V
Series
Elite
Number of Poles
1
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
20 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BDP1P20A277V
Country of Origin
China
Dimensions
Depth
2.25 in
Width
2.25 in
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Coil Voltage
277V
Series
Elite
Number of Poles
1
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
20 A
Full Load Current - Inductive
30 A
Phase
Terminal Connection Type
Screw
Voltage
600V
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
30 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
5 hp
Description
1P, 20A, 600V, definite purpose contactor, complete with 277VAC control coil, UL recognized, by BRAH Electric