  • Mfr # BDP2P20A380V
  • Zoro # G915543033
/ea
Key Features
Coil Voltage
380V
Series
Elite
Number of Poles
2
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
20 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BDP2P20A380V
Country of Origin
China
Dimensions
Depth
2.25 in
Width
2.25 in
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Coil Voltage
380V
Series
Elite
Number of Poles
2
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
20 A
Full Load Current - Inductive
30 A
Phase
1
Terminal Connection Type
Screw
Voltage
600V
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
5 hp
Description
2P, 20A, 600V, definite purpose contactor, complete with 380VAC control coil, UL recognized, by BRAH Electric