  • Mfr # D2501-L12-08-SS
  • Zoro # G410190091
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Hex Size
22 mm
Standards
Minimum Operating Temperature
-425 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Temperature-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
D2501-L12-08-SS
Country of Origin
Germany
Dimensions
Hex Size
22 mm
Thread Size A
M18 x 1.5
Overall Length
34 mm
Thread Size B
1/2-14
Fitting Side A Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Side A Pipe Size
12 mm
Fitting Side B Pipe Size
1/2 in
Thread Size 2
1/2-14
Thread Size 1
M18 x 1.5
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Side 2 Pipe Size
1/2 in
Details
Item
Compression Fitting Elbow
Specific Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Standards
Minimum Operating Temperature
-425 Degrees F
Resistance Properties
Material Grade
316
Fitting Side A Connection Type
Compression
Application
Hydraulics
Series
Volz
Fitting Material
Stainless Steel
Compatible Fitting Brands
Parker (EO/EO2)
Fitting Side B Connection Type
MNPT
Maximum Operating Pressure
4565 psi
Maximum Operating Temperature
1,200 Degrees F
System of Measurement
Imperial/Metric
Fitting Shape
Operating Temperature - Minimum
Fitting Side 2 Connection Type
MNPT
Operating Pressure - Maximum
4,565 psi
For Media Type
Acids, Gases, Lubricants
Operating Temperature - Maximum
1,200 Degrees F
Fitting Side 1 Connection Type
Compression
Description
Compression Fitting Elbow, Application Hydraulics, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type MNPT, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 12 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 4565 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 34 mm, Specific Fitting Shape 90 Degrees Elbow, Fitting Side A Pipe Size 12 mm, Fitting Side B Pipe Size 1/2 in