  • Mfr # D2501-L18-08-SS
  • Zoro # G610190006
/ea
Free Shipping & Returns
Hex Size
32 mm
Overall Length
36 mm
Thread Size A
M26 x 1.5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D2501-L18-08-SS
Hex Size
32 mm
Overall Length
36 mm
Thread Size A
M26 x 1.5
Fitting Side A Pipe Size
18 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
18 mm
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
18 mm
Maximum Operating Pressure
4565 psi
Operating Pressure - Maximum
4,565 psi
Description
Compression Fitting Elbow, Application Hydraulics, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type MNPT, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 18 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 4565 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 36 mm, Specific Fitting Shape 90 Degrees Elbow, Fitting Side A Pipe Size 18 mm, Fitting Side B Pipe Size 1/2 in