  • Mfr # D6500-L22-L22-SS
  • Zoro # G310190290
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Specific Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Standards
Hex Size
36 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
22 mm
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Temperature-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
D6500-L22-L22-SS
Country of Origin
Germany
Dimensions
Hex Size
36 mm
22 mm
Thread Size B
M30 x 2
Fitting Side B Pipe Size
22 mm
Thread Size A
M30 x 2
Fitting Side B Tube Outer Diameter
22 mm
Overall Length
27 1/2 mm
Fitting Side A Pipe Size
22 mm
Thread Size 2
Thread Size 1
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
22 mm
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
22 mm
Details
Item
Compression Fitting Elbow
Specific Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Standards
Resistance Properties
Application
Hydraulics
Compatible Fitting Brands
Parker (EO/EO2)
Maximum Operating Pressure
3625 psi
Series
Volz
Fitting Side A Connection Type
Compression
Fitting Side B Connection Type
Female Metric Swivel
Minimum Operating Temperature
-425 Degrees F
Fitting Material
Stainless Steel
System of Measurement
Metric
Material Grade
316
Maximum Operating Temperature
1,200 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
1,200 Degrees F
For Media Type
Acids, Gases, Lubricants
Fitting Side 1 Connection Type
Compression
Fitting Shape
Operating Temperature - Minimum
-425 Degrees F
Fitting Side 2 Connection Type
Metric
Operating Pressure - Maximum
3,625 psi
Description
Compression Fitting Elbow, Application Hydraulics, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type Female Metric Swivel, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 22 mm, Fitting Side B Tube Outer Diameter 22 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 3625 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 27 1/2 mm, Specific Fitting Shape 90 Degrees Elbow, Fitting Side A Pipe Size 22 mm