  • Mfr # D6500-L28-L28-SS
  • Zoro # G110190285
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Specific Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Hex Size
41 mm
Thread Size A
M36 x 2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D6500-L28-L28-SS
Hex Size
41 mm
Thread Size A
M36 x 2
Overall Length
30 1/2 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
28 mm
Fitting Side B Pipe Size
28 mm
Fitting Side A Pipe Size
28 mm
Fitting Side B Tube Outer Diameter
28 mm
Thread Size B
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
28 mm
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
28 mm
Details
Item
Compression Fitting Elbow
Specific Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Fitting Side A Connection Type
Compression
Maximum Operating Pressure
3625 psi
Fitting Side 1 Connection Type
Compression
Operating Pressure - Maximum
3,625 psi
Description
Compression Fitting Elbow, Application Hydraulics, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type Female Metric Swivel, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 28 mm, Fitting Side B Tube Outer Diameter 28 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 3625 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 30 1/2 mm, Specific Fitting Shape 90 Degrees Elbow, Fitting Side A Pipe Size 28 mm