  • Mfr # 8408-H12-ED-SS
  • Zoro # G910190584
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
Plug
Fitting Connection Type
Metric
Standards
ABS, BV, DNV GL, Lloyd's Register, RINA
Material Grade
316
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
8408-H12-ED-SS
Country of Origin
Germany
Dimensions
Fitting Tube Size Outer Diameter
12 mm
Fitting Thread Size
M12x1.5
Details
Item
Compression Fitting Plug
Specific Fitting Shape
Plug
Fitting Connection Type
Metric
Standards
Material Grade
316
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Compatible Fitting Brands
Parker
Maximum Operating Pressure
6090 psi
System of Measurement
Fitting Material
Stainless Steel
Series
Volz
Maximum Operating Temperature
1,200 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-425 Degrees F
Application
Hydraulics
Operating Temperature - Maximum
1,200 Degrees F
Fitting Shape
Operating Temperature - Minimum
-425 Degrees F
For Media Type
Acids, Gases, Lubricants
Operating Pressure - Maximum
6,090 psi
Description
Compression Fitting Plug, Application Hydraulics, Fitting Connection Type Metric, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Tube Size Outer Diameter 12 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 6090 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Specific Fitting Shape Plug, System of Measurement Metric, Compatible Fitting Brands Parker, Fitting Thread Size M12x1.5, Series Volz, Standards ABS, BV, DNV GL, Lloyd's Register, RINA