  • Mfr # D6565-L12-L12-SS
  • Zoro # G910190058
Specific Fitting Shape
Straight
Hex Size
22 mm
Standards
Thread Size B
M18 x 1.5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D6565-L12-L12-SS
Hex Size
22 mm
Thread Size B
M18 x 1.5
Fitting Side B Tube Outer Diameter
12 mm
Overall Length
39 mm
Fitting Side B Pipe Size
12 mm
Fitting Side A Pipe Size
12 mm
Thread Size A
Fitting Side A Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
12 mm
Item
Compression Fitting Adapter
Specific Fitting Shape
Straight
Maximum Operating Pressure
5800 psi
Acids, Gases, Lubricants
Fitting Features
Swivel
Operating Pressure - Maximum
5,800 psi
Description
Compression Fitting Adapter, Application Hydraulics, Fitting Side A Connection Type Female Metric Swivel, Fitting Side B Connection Type Female Metric Swivel, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 12 mm, Fitting Side B Tube Outer Diameter 12 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 5800 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 39 mm, Specific Fitting Shape Straight, Fitting Side A Pipe Size 12 mm