  • Mfr # D7400-L10-04-ED-SS
  • Zoro # G610190228
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
Straight
Standards
Hex Size
19 mm
Overall Length
38 mm
Fitting Side B Connection Type
MBSPP
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
D7400-L10-04-ED-SS
Country of Origin
Germany
Dimensions
Hex Size
19 mm
Overall Length
38 mm
Fitting Side A Pipe Size
10 mm
Thread Size B
1/4-19
Fitting Side A Tube Outer Diameter
10 mm
Thread Size A
M16 x 1.5
Fitting Side B Pipe Size
1/4 in
Thread Size 2
1/4-19
Fitting Side 2 Pipe Size
1/4 in
Thread Size 1
M16 x 1.5
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
10 mm
Details
Item
Compression Fitting Adapter
Specific Fitting Shape
Straight
Standards
Fitting Side B Connection Type
MBSPP
Minimum Operating Temperature
-425 Degrees F
Maximum Operating Pressure
7250 psi
Application
Hydraulics
Maximum Operating Temperature
1,200 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Temperature-Resistant
System of Measurement
Imperial/Metric
Compatible Fitting Brands
Parker (EO/EO2)
Material Grade
316
Fitting Material
Stainless Steel
Fitting Side A Connection Type
Compression
Series
Volz
Fitting Side 2 Connection Type
Fitting Side 1 Connection Type
Compression
Operating Temperature - Maximum
1,200 Degrees F
For Media Type
Acids, Gases, Lubricants
Operating Temperature - Minimum
-425 Degrees F
Fitting Shape
Operating Pressure - Maximum
7,250 psi
Description
Compression Fitting Adapter, Application Hydraulics, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type MBSPP, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 10 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 7250 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 38 mm, Specific Fitting Shape Straight, Fitting Side A Pipe Size 10 mm, Fitting Side B Pipe Size 1/4 in