  • Mfr # D7400-S12-08-ED-SS
  • Zoro # G510190274
Hex Size
24 mm
Thread Size B
1/2-14
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D7400-S12-08-ED-SS
Hex Size
24 mm
Thread Size B
1/2-14
Fitting Side B Pipe Size
1/2 in
Overall Length
48 mm
Thread Size A
M20 x 1.5
Fitting Side A Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Side A Pipe Size
12 mm
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Side 2 Pipe Size
1/2 in
Thread Size 2
Thread Size 1
M20 x 1.5
Maximum Operating Pressure
9135 psi
Operating Pressure - Maximum
9,135 psi
Description
Compression Fitting Adapter, Application Hydraulics, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type MBSPP, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 12 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 9135 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 48 mm, Specific Fitting Shape Straight, Fitting Side A Pipe Size 12 mm, Fitting Side B Pipe Size 1/2 in