  • Mfr # D7400-L15-12-ED-SS
  • Zoro # G510190267
/ea
Free Shipping & Returns
Hex Size
27 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D7400-L15-12-ED-SS
Hex Size
27 mm
Fitting Side A Pipe Size
15 mm
Overall Length
46 1/2 mm
Thread Size B
3/4-14
Fitting Side A Tube Outer Diameter
15 mm
Fitting Side B Pipe Size
1/2 in
Thread Size A
M22 x 1.5
Thread Size 2
3/4-14
Fitting Side 2 Pipe Size
1/2 in
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
15 mm
Thread Size 1
M22 x 1.5
Maximum Operating Pressure
5800 psi
Operating Pressure - Maximum
5,800 psi
Description
Compression Fitting Adapter, Application Hydraulics, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type MBSPP, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 15 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 5800 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 46 1/2 mm, Specific Fitting Shape Straight, Fitting Side A Pipe Size 15 mm, Fitting Side B Pipe Size 1/2 in