  • Mfr # D7400-L18-06-ED-SS
  • Zoro # G810190240
Hex Size
32 mm
Standards
Maximum Operating Pressure
5800 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D7400-L18-06-ED-SS
Hex Size
32 mm
Fitting Side B Pipe Size
3/8 in
Thread Size B
3/8-19
Thread Size A
M26 x 1.5
Fitting Side A Tube Outer Diameter
18 mm
Overall Length
43 1/2 mm
Fitting Side A Pipe Size
18 mm
Thread Size 1
M26 x 1.5
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
18 mm
Thread Size 2
3/8-19
Fitting Side 2 Pipe Size
3/8 in
Maximum Operating Pressure
5800 psi
Operating Pressure - Maximum
5,800 psi
Description
Compression Fitting Adapter, Application Hydraulics, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type MBSPP, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 18 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 5800 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 43 1/2 mm, Specific Fitting Shape Straight, Fitting Side A Pipe Size 18 mm, Fitting Side B Pipe Size 3/8 in