  • Mfr # D7404-L28-20-SS
  • Zoro # G010190101
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Specific Fitting Shape
Straight
Standards
Hex Size
41 mm
Maximum Operating Pressure
2320 psi
System of Measurement
Imperial/Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
D7404-L28-20-SS
Country of Origin
Germany
Dimensions
Hex Size
41 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
28 mm
Thread Size B
1 1/4-11
Fitting Side B Pipe Size
1 1/4 in
Fitting Side A Pipe Size
28 mm
Overall Length
57 mm
Thread Size A
M36 x 2
Thread Size 1
M36 x 2
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
28 mm
Fitting Side 2 Pipe Size
1 1/4 in
Thread Size 2
1 1/4-11
Details
Item
Compression Fitting Adapter
Specific Fitting Shape
Straight
Standards
Maximum Operating Pressure
2320 psi
System of Measurement
Imperial/Metric
Fitting Side A Connection Type
Compression
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Temperature-Resistant
Application
Hydraulics
Fitting Side B Connection Type
MBSPT
Compatible Fitting Brands
Parker (EO/EO2)
Material Grade
316
Minimum Operating Temperature
-425 Degrees F
Fitting Material
Stainless Steel
Maximum Operating Temperature
1,200 Degrees F
Series
Volz
Operating Temperature - Minimum
-425 Degrees F
Fitting Side 2 Connection Type
MBSPT
Operating Temperature - Maximum
1,200 Degrees F
Fitting Shape
Operating Pressure - Maximum
2,320 psi
Fitting Side 1 Connection Type
Compression
For Media Type
Acids, Gases, Lubricants
Description
Compression Fitting Adapter, Application Hydraulics, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type MBSPT, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 28 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 2320 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 57 mm, Specific Fitting Shape Straight, Fitting Side A Pipe Size 28 mm, Fitting Side B Pipe Size 1 1/4 in