  • Mfr # D7400-L35-16-ED-SS
  • Zoro # G110190209
/ea
Free Shipping & Returns
Hex Size
50 mm
Standards
Thread Size A
M45 x 2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D7400-L35-16-ED-SS
Hex Size
50 mm
Thread Size A
M45 x 2
Overall Length
58 mm
Fitting Side A Pipe Size
35 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
35 mm
Thread Size B
1-11
Fitting Side B Pipe Size
1 in
Fitting Side 2 Pipe Size
1 in
Thread Size 2
1-11
Thread Size 1
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
35 mm
Maximum Operating Pressure
3625 psi
Operating Pressure - Maximum
3,625 psi
Description
Compression Fitting Adapter, Application Hydraulics, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type MBSPP, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 35 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 3625 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 58 mm, Specific Fitting Shape Straight, Fitting Side A Pipe Size 35 mm, Fitting Side B Pipe Size 1 in