  • Mfr # D2700-LN-S38-S38-SS
  • Zoro # G410190268
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Specific Fitting Shape
Bulkhead Straight
Hex Size
65 mm
Standards
Fitting Side B Tube Outer Diameter
38 mm
Compatible Fitting Brands
Parker (EO/EO2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
D2700-LN-S38-S38-SS
Country of Origin
Germany
Dimensions
Hex Size
65 mm
38 mm
Thread Size B
M52 x 2
Fitting Side A Pipe Size
38 mm
Overall Length
144 1/2 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
38 mm
Thread Size A
M52 x 2
Fitting Side B Pipe Size
38 mm
Thread Size 1
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
38 mm
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
38 mm
Thread Size 2
Details
Item
Compression Fitting Adapter
Specific Fitting Shape
Bulkhead Straight
Standards
Compatible Fitting Brands
Parker (EO/EO2)
Fitting Material
Stainless Steel
Fitting Side B Connection Type
Compression
Application
Hydraulics
Maximum Operating Temperature
1,200 Degrees F
System of Measurement
Metric
Minimum Operating Temperature
-425 Degrees F
Series
Volz
Maximum Operating Pressure
6090 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Temperature-Resistant
Fitting Side A Connection Type
Compression
Material Grade
316
Fitting Side 1 Connection Type
Operating Temperature - Maximum
1,200 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
6,090 psi
For Media Type
Acids, Gases, Lubricants
Fitting Side 2 Connection Type
Fitting Shape
Straight
Operating Temperature - Minimum
-425 Degrees F
Description
Compression Fitting Adapter, Application Hydraulics, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type Compression, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 38 mm, Fitting Side B Tube Outer Diameter 38 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 6090 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 144 1/2 mm, Specific Fitting Shape Bulkhead Straight, Fitting Side A Pipe Size 38 mm