  • Zoro # G4638959
High Security
No
Key Type
Side
Shackle Material
Steel
Shackle Dia.
1.13 in
For Use With
Small lockers, bags, chains, storage cases and more
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G4638959
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Shackle Dia.
1.13 in
Height
6.38 in
Depth
0.75 in
Width
3.25 in
Overall Height
6.38 in
Overall Width
3.25 in
Details
High Security
No
Key Type
Side
Shackle Material
Steel
For Use With
Material
Brass
Color
Brass
Number of Pins
Yes
Application
Standard Security Applications, Construction
Includes
Combination Padlock
Weight
0.36 lbs.
Features
Resettable Combination
Description
Brink’s Resettable Padlock features a 30mm solid brass body with a chrome plated, hardened steel shackle for cut resistance. The padlock is equipped with a 4-dial combination that is easy-to-use, set, reset. The padlock is ideal for indoor and outdoor use. It is perfect for general use around your home, small storage containers, lockers or backpacks.