  • Zoro # G4638749
For Use With
Lockers, storages, garages, and tool boxes
Shackle Dia.
0.13 in
Material
Brass
Shackle Type
Standard Shackle
Includes
2 Padlocks and Keys
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G4638749
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Shackle Dia.
0.13 in
Shackle Height
0.63 in
Height
6.38 in
Width
3.25 in
Overall Width
3.25 in
Depth
0.75 in
Overall Height
6.38 in
Details
For Use With
Material
Brass
Shackle Type
Standard Shackle
Includes
2 Padlocks and Keys
High Security
No
Weather Resistant
No
Number of Pins
3
Key Type
Alike
Color
Weight
0.16 lbs.
Application
Standard Security Applications, Construction
Features
Hardened Steel Shackle
Description
Brink’s Brass Padlock features a 20mm body and a chrome plated, hardened steel shackle for increased cut resistance. The padlock is equipped with a three-pin brass tumbler cylinder and single lever bolt locking mechanism for pick resistance. With corrosion-resisting properties, brass is perfect for use indoors and outdoors. The padlock is Ideal for all types of usages such as locking and securing lockers, storages, garages, and tool boxes. As a global leader in security-related products and services, the Brink's name is synonymous with top quality merchandise, ‘A Trusted Name in Security since 1859’ TM.