  • Mfr # BRY4100MI7W
  • Zoro # G704395218
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Receptacle
Phase
Three Phase
Material
Composite
Color
Red
Application
High Ampacity Connections
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BRY4100MI7W
Country of Origin
Poland
Dimensions
Wire Size
#3 AWG to #1/0 AWG
Details
Type
Receptacle
Phase
Three Phase
Material
Composite
Color
Red
Application
High Ampacity Connections
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Item Type
Mechanically Interlocked Single
Nema Rating
Non-NEMA
Amperage Rating
100 A
Number Of Wires
4-Wire
Series
Non-Fused Interlocks
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Number Of Poles
3-Pole
Wattage
48000 W
Voltage Rating
3 Phase 480 V
Description
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Female Receptacle, 100A 3- Phase Delta 480V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Watertight