  • Mfr # CS-MAS144PW
  • Zoro # G712416097
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CS-MAS144PW
Country of Origin
Multiple
Description
This is a replacement compatible with a Meister Craft Power Tool BatteryVolts: 14.4V 14.4 VoltsCapacity: 1500mAh 1.5AhType: Li-ionColor: BlackMeister Craft 5450880 MAS144 MAS144VL Replacement Batteries.Mfgr Part # 5451170Dimensions: 5 in. L x 2.99 in. W x 1.98 H in.Weight: 1.1 lbWarranty: 1 YearDisclaimer: Our products are not affiliated with or authorized by Meister Craft.FAQsWhat is the best replacement battery for the Meister Craft 5450880 MAS144 MAS144VL 1500mAh Power Tool Battery?The CS-MAS144PW is the best replacement battery for the Meister Craft 5450880 MAS144 MAS144VL 1500mAh Power Tool Battery. What is your return policy and battery warranty?Our batteries are backed by easy 30-day returns and a 12-month warranty. How do I find the best replacement Battery?Our search tool at the top of the website should give you the best results. Search by brand or part number to see if we have the right match for you. What does Li-ion and Ni-MH mean?They represent different types of rechargeable batteries. Li-ion stands for Lithium Ion, lithium ions move from the negative electrode through an electrolyte to the positive electrode during discharge and back when charging. Ni-MH stands for nickel-metal hydride where the negative electrode is made from a hydrogen-absorbing alloy. Do you have a wholesale, reseller and large volume purchase program?Yes, our bulk purchasing program saves you money and allow you to obtain the batteries you need in one easy, hassle-free transaction. Apply here.