  • Zoro # G112476240
/ea
See details
Key Features
Lighting Technology
LED
Color Temperature
4100K
Standards
CAN/CSA C22.2 No. 6-01 M90, CE Certified, EN/IEC 60601-2-41, FDA, ISO 13485, UL, UL/IEC 60601-1
Dimmable
Yes
Features
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AP130B02
Zoro #
G112476240
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Individual Arm Lengths
850 mm
Head Diameter
22 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr Limited
Overall Width
186 in
Details
Item
Surgical Light
Lighting Technology
LED
Color Temperature
4100K
Standards
Dimmable
Yes
Features
Arm Reach
33.46 in
Illumination
130,000 lux
Arm Adjustability
Horizontal and Vertical Swivel
Head Shape
Round
Wattage
80 W
Number of Lamp Heads
1
Operating Voltage
100 to 240V AC
Number of Brightness Levels
5
Head Rotation
320 Degrees
Lamp Life
50,000 hr
Medical Application
Surgical/Operatory
Color Rendering Index
97
Number of Bulbs
72
Description
Surgical Light, Arm Reach 33.46 in, Color Rendering Index 97, Color Temperature 4100K, Illumination 130,000 lux, Lighting Technology LED, Mounting Location Ceiling, Operating Voltage 100 to 240V AC, Wattage 80 W, Arm Adjustability Horizontal and Vertical Swivel, Dimmable Yes