Eaton Bussmann Data Surge Protection Device, 1 Phase, 48V BSPD48DING
Data Surge Protection Device, 1 Phase, 48V (Discontinued)
  • Mfr # BSPD48DING
  • Zoro # G6183493
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BSPD48DING
Country of Origin
Germany
Dimensions
Depth
2.90 in
Width
0.50 in
Length
3.60 in
Length (Straight Wireway)
3.60 in
Details
Item
Data Surge Protection Device
Phase
1
Voltage
48V DC
Max. Continuing Operating Voltage
54 V DC
Voltage Protection Rating
95V (L-G), 160V (L-L)
Nominal Discharge Current
10kA
Modes of Protection
L-G, L-L
Filtering / Nonfiltering
Nonfiltering
Modular / Nonmodular
Modular
Number of Poles
4
Max. Surge Current Per Phase
2.5kA
Standards
UL497B
Number of Wires
4
Enclosure Material
Polyamide
Mounting Style
DIN Rail
Max. Surge Current Per Mode
20kA
IP Rating
20
Wire Gauge
28 to 12 AWG
Max. Surge Current per Mode
20kA
Max. Surge Current per Phase
2.5kA
Filtering
No
Modular
Yes
Description
Data Surge Protection Device, Depth 2.90 in, Enclosure Material Polyamide