Eaton Bussmann Data Surge Protection Device, 1 Phase, 48V BSPD48DING
Data Surge Protection Device, 1 Phase, 48V (Discontinued)
  • Mfr # BSPD48DING
  • Zoro # G6183493
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BSPD48DING
Depth
2.90 in
Width
0.50 in
Length
3.60 in
Length (Straight Wireway)
3.60 in
Details
Item
Data Surge Protection Device
Voltage
48V DC
Max. Continuing Operating Voltage
54 V DC
Voltage Protection Rating
95V (L-G), 160V (L-L)
Modes of Protection
L-G, L-L
Number of Poles
4
Standards
UL497B
Number of Wires
4
Enclosure Material
Polyamide
Max. Surge Current Per Mode
20kA
Wire Gauge
28 to 12 AWG
Max. Surge Current per Mode
20kA
Description
Data Surge Protection Device, Depth 2.90 in, Enclosure Material Polyamide