Eaton Bussmann Fuse Block, H UL Class, 2 Poles, Pressure Screw Plate H25030-2PR
Fuse Block, H UL Class, 2 Poles, Pressure Screw Plate (Discontinued)
  • Mfr # H25030-2PR
  • Zoro # G1019487
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H25030-2PR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
2.05"
Length
3.03"
Height
1.41"
Wire Size
18 to 10 AWG
Length (Straight Wireway)
3.03 in
Details
Item
Fuse Block
Series
H250
Number of Poles
2
Connector Type
Pressure Screw Plate
Mounting Style
Bolt Down
Fuse Block Design
Open
Fuse Holder Code
H
For Fuse Series
NON, REN
Fuse Block or Fuse Holder Type
Fuse Block
Fuse Type
Industrial
Fuse UL Class
H
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Fuse Block or Holder AC Voltage Rating
250VAC
Fuse Block or Holder DC Voltage Rating
125VDC
Amp Range of Fuse Block or Holder
0 to 30A