Eaton Bussmann Fuse Block, H UL Class, 2 Poles, Pressure Screw Plate H25030-2PR
Fuse Block, H UL Class, 2 Poles, Pressure Screw Plate (Discontinued)
  • Mfr # H25030-2PR
  • Zoro # G1019487
Get a 10% off coupon
MFR #
H25030-2PR
Width
2.05"
Length
3.03"
Height
1.41"
Wire Size
18 to 10 AWG
Length (Straight Wireway)
3.03 in
Number of Poles
2
Connector Type
Pressure Screw Plate
Open
Fuse Holder Code
H
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Fuse Block or Holder AC Voltage Rating
250VAC
Fuse Block or Holder DC Voltage Rating
125VDC
Amp Range of Fuse Block or Holder
0 to 30A