  • Mfr # KRP-C-601SP
  • Zoro # G4821461
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Class
L
Speed
Time-Delay
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KRP-C-601SP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
8-5/8 in
Diameter
2-1/2 in
Overall Length
8 5/8 in
Overall Diameter
2 1/2 in
Details
Class
L
Series
KRP-C
Speed
Time-Delay
Amps
601A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC
Body Style
Bolt-On
Body Material
Fiberglass/Melamine
Equivalent Brand and Series
Bussmann KRP-C, Littelfuse KLPC, Mersen A4BQ, Mersen A4BY
Equivalent Series
A4BQ, A4BY, KLPC, KRP-C
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Compatible Fuse Block Series
Item
UL Class Fuse
Functionally Equal To
Littelfuse KLPC, Mersen/Ferraz Shawmut A4BQ
Element
Dual
Standards
CSA, UL
Connection Type
Bolted Blade End x Bolted Blade End
Weight
3.8 lb
Interrupt Rating - DC
100 kA
Current
601 A
Interrupt Rating - AC
300 kA
Description
Fuse, 601 A, 600 V AC, 300 V DC, Class L, KRP-C Series, Non-Indicating, Time-Delay, Body Style Bolt-On, Fits Fuse Block Style Non-Rejection, Interrupt Rating 100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC, Fuse Size 8-5/8 in L x 2-1/2 in dia, Length 8 5/8 in, Diameter 2 1/2 in, Equivalent Brand and Series Bussmann KRP-C, Littelfuse KLPC, Mersen A4BQ, Mersen A4BY, Equivalent Series A4BQ, A4BY, KLPC, KRP-C, Compatible Fuse Block Series 51215, 51235, Body Material Fiberglass, Melamine, Dual Element