- Mfr # BSPH2600PVR
- Zoro # G4420105
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
BSPH2600PVR
Country of Origin
Germany
Dimensions
Length
3.93"
Depth
2.56"
Width
1.42"
Length (Straight Wireway)
3.93 in
Details
Item
Surge Protection Device
Mounting Style
DIN Rail
Phase
PV
Voltage
600VDC Wye
Number of Poles
2
Voltage Protection Rating
2.5kV or less
Number of Wires
2
Modes of Protection
(DC+)-(DC-), (DC+/-)-G
Max. Surge Current per Mode
25kA
Max. Surge Current per Phase
25kA
Nominal Discharge Current
12.5kA
Modular
Yes
Filtering
No
Max. Continuing Operating Voltage
700 V DC
IP Rating
20
Enclosure Material
Thermoplastic
Wire Gauge
14 to 2 AWG
Modular / Nonmodular
Modular
Standards
UL 1449 3rd Edition, IEC 61643-1
Filtering / Nonfiltering
Nonfiltering
Description
Surge Protection Device, Depth 2.56 in, Enclosure Material Thermoplastic