Eaton Bussmann Surge Protection Device, PV Phase, 600VDC Wye, 2 Poles, 2 BSPH2600PVR
Surge Protection Device, PV Phase, 600VDC Wye, 2 Poles, 2 (Discontinued)
  • Mfr # BSPH2600PVR
  • Zoro # G4420105
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BSPH2600PVR
Length
3.93"
Depth
2.56"
Width
1.42"
Length (Straight Wireway)
3.93 in
Details
Item
Surge Protection Device
Phase
PV
Voltage
600VDC Wye
Number of Poles
2
Voltage Protection Rating
2.5kV or less
Number of Wires
2
Modes of Protection
(DC+)-(DC-), (DC+/-)-G
Nominal Discharge Current
12.5kA
Max. Continuing Operating Voltage
700 V DC
Enclosure Material
Thermoplastic
Wire Gauge
14 to 2 AWG
Standards
UL 1449 3rd Edition, IEC 61643-1
Description
Surge Protection Device, Depth 2.56 in, Enclosure Material Thermoplastic