  • Mfr # K90-8-12/16
  • Zoro # G3434685
/ea
Key Features
Load Capacity
16,000 lb
Min. I Beam Height
96 in
Max. I Beam Height
144 in
Gantry Crane Span
16 ft
Gantry Crane Depth
6 ft 6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K90-8-12/16
Country of Origin
United States
Dimensions
Min. I Beam Height
96 in
Max. I Beam Height
144 in
Gantry Crane Depth
6 ft 6 in
I Beam Flange Width
6 in
I Beam Height
18 in
Wheel Diameter
12 in
Wheel Width
3 in
Height Adjustment
Adjustable Height
Maximum Height Under Beam
12 ft
Height Adjustability
Adjustable Height
Maximum Overall Height
12 ft
I-Beam Height
18 in
Overall Depth
78 in
Overall Width
6.5 ft
Minimum Overall Height
8 ft
Height Adjustment Increments
12 in
I-Beam Flange Width
6 in
Minimum Height Under Beam
8 ft
Details
Item
Portable Gantry Crane
Load Capacity
16,000 lb
Gantry Crane Span
16 ft
Material
Steel
Standards
AISC, CMAA, OSHA
Caster Material
Steel
Color
Yellow
Gantry Crane Clear Span
14 ft 6 in
Includes
(2) Supports, Assembly Hardware, I-Beam
Adjustable Increments
12 in
Finish
Enamel
Caster Type
(4) Swivel
Span Adjustability
Fixed Span
Mobility
Casters
Minimum Overall Span
17.6 ft
Maximum Lifting Capacity
Maximum Overall Span
17.5 ft
Included Components
Hardware
Body Finish
Enamel
Minimum Clear Span
14.6 ft
Wheel Material
Leg Connection Type
Bolt On
Mobility Under Load
Mobile
Maximum Clear Span
14.5 ft
Body Material
Rotating Legs
Yes
Description
Portable Gantry Crane, Body Material Steel, Maximum Lifting Capacity 16,000 lb, I-Beam Flange Width 6 in, I-Beam Height 18 in, Height Adjustability Adjustable Height, Minimum Overall Height 8 ft, Maximum Overall Height 12 ft, Minimum Height Under Beam 8 ft, Maximum Height Under Beam 12 ft, Minimum Overall Span 17.6 ft, Maximum Overall Span 17.5 ft, Minimum Clear Span 14.6 ft, Maximum Clear Span 14.5 ft, Mobility Under Load Mobile, Rotating Legs Yes, Span Adjustability Fixed Span