  • Mfr # K90-8-12/20
  • Zoro # G3434676
/ea
See details
Min. I Beam Height
96 in
Max. I Beam Height
144 in
Gantry Crane Span
20 ft
Gantry Crane Depth
6 ft 6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K90-8-12/20
Min. I Beam Height
96 in
Max. I Beam Height
144 in
Gantry Crane Depth
6 ft 6 in
I Beam Flange Width
7.12 in
Wheel Diameter
12 in
Wheel Width
3 in
I Beam Height
16.43 in
I-Beam Flange Width
7.1 in
Maximum Overall Height
12 ft
Overall Depth
78 in
Height Adjustment Increments
12 in
Minimum Height Under Beam
8 ft
I-Beam Height
16.4 in
Maximum Height Under Beam
12 ft
Overall Width
6.5 ft
Minimum Overall Height
8 ft
Gantry Crane Span
20 ft
Gantry Crane Clear Span
18 ft 6 in
Adjustable Increments
12 in
Minimum Clear Span
18.6 ft
Minimum Overall Span
21.6 ft
Maximum Clear Span
18.5 ft
Body Material
Maximum Overall Span
21.5 ft
Description
Portable Gantry Crane, Body Material Steel, Maximum Lifting Capacity 16,000 lb, I-Beam Flange Width 7.1 in, I-Beam Height 16.4 in, Height Adjustability Adjustable Height, Minimum Overall Height 8 ft, Maximum Overall Height 12 ft, Minimum Height Under Beam 8 ft, Maximum Height Under Beam 12 ft, Minimum Overall Span 21.6 ft, Maximum Overall Span 21.5 ft, Minimum Clear Span 18.6 ft, Maximum Clear Span 18.5 ft, Mobility Under Load Mobile, Rotating Legs Yes, Span Adjustability Fixed Span