  • Mfr # K90-4-12/12
  • Zoro # G3435428
/ea
Key Features
Load Capacity
8,000 lb
Min. I Beam Height
96 in
Max. I Beam Height
144 in
Gantry Crane Span
12 ft 5-1/2 in
Gantry Crane Depth
6 ft 6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K90-4-12/12
Country of Origin
United States
Dimensions
Min. I Beam Height
96 in
Max. I Beam Height
144 in
Gantry Crane Depth
6 ft 6 in
I Beam Flange Width
5.5 in
Wheel Diameter
8 in
Height Adjustment
Adjustable Height
I Beam Height
12 in
Wheel Width
3 in
Height Adjustability
Adjustable Height
Maximum Overall Height
12 ft
Minimum Height Under Beam
8 ft
Overall Depth
78 in
Height Adjustment Increments
12 in
Overall Width
6.5 ft
Maximum Height Under Beam
12 ft
I-Beam Height
12 in
I-Beam Flange Width
5 in
Minimum Overall Height
8 ft
Details
Item
Portable Gantry Crane
Load Capacity
8,000 lb
Gantry Crane Span
12 ft 5-1/2 in
Material
Steel
Caster Material
Steel
Standards
AISC, CMAA, OSHA
Gantry Crane Clear Span
11 ft 5 in
Caster Type
(4) Swivel
Color
Yellow
Includes
(2) Supports, Assembly Hardware, I-Beam
Finish
Enamel
Adjustable Increments
12 in
Mobility Under Load
Mobile
Body Material
Maximum Overall Span
13.5 ft
Maximum Lifting Capacity
Maximum Clear Span
11.4 ft
Leg Connection Type
Clamp On
Span Adjustability
Adjustable Span
Body Finish
Enamel
Mobility
Casters
Wheel Material
Minimum Overall Span
9 ft
Rotating Legs
Yes
Included Components
Hardware
Minimum Clear Span
9 ft
Description
Portable Gantry Crane, Body Material Steel, Maximum Lifting Capacity 8,000 lb, I-Beam Flange Width 5 in, I-Beam Height 12 in, Height Adjustability Adjustable Height, Minimum Overall Height 8 ft, Maximum Overall Height 12 ft, Minimum Height Under Beam 8 ft, Maximum Height Under Beam 12 ft, Minimum Overall Span 9 ft, Maximum Overall Span 13.5 ft, Minimum Clear Span 9 ft, Maximum Clear Span 11.4 ft, Mobility Under Load Mobile, Rotating Legs Yes, Span Adjustability Adjustable Span