  • Mfr # ALX150-DD050EC
  • Zoro # G907967397
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ALX150-DD050EC
Overall Width
31 1/4 in
Overall Diameter
21 in
Base Width
21 in
Overall Length
31 1/4 in
Base Length
21 in
Wheel Diameter
15 in
Airflow @ 0.000 in SP
2,133 cfm
Yes
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
2,133 cfm
Motor Horsepower
1/2 hp
Exhaust Airflow @ 0.500 in SP
Maximum Static Pressure
1 1/4 in wc
Motor Speed
1,475 RPM
Exhaust Airflow @ 0.250 in SP
Frequency
50 Hz, 60 Hz
Description
Downblast Exhauster, Drive Type Direct Drive, Assembly Assembled, Wheel Diameter 15 in, Base Diameter Not Applicable, Base Length 21 in, Base Width 21 in, Base Shape Square, Nameplate Voltage 115/208-230V AC, Phase 1, Motor Horsepower 1/2 hp, Exhaust Airflow @ 0.000 in SP 2,133 cfm, For High-Static Pressure Applications Yes, High-Efficiency Motor Yes, For Air Type Clean Air, Includes Drive Package Yes, Includes Motor Yes, Mounting Location Roof and Wall, Maximum Static Pressure 1 1/4 in wc