  • Mfr # LRGSCK611-RS-BO/125N
  • Zoro # G3473233
/ea
Key Features
Special Features
Light is On When Load is On, Red Neon
Switch Function
ON/OFF
Terminals
0.250 in Quick Connect Tab
HP
3/4 hp
Contact Form
DPST
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LRGSCK611-RS-BO/125N
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Mounting Hole Length
1.07 in
Overall Height
1.14 in
Mounting Hole Width
0.87 in
Details
Item
Rocker Switch
Special Features
Switch Function
ON/OFF
Terminals
0.250 in Quick Connect Tab
HP
3/4 hp
Contact Form
DPST
Body Color
Black
AC Contact Rating
15 A @ 250 V, 20 A @ 125 V
Number of Connections
4
Mounting Hole
0.860 in x 1.070 in
Switch Color
Red
Standards
CSA, UL Listed
Features
Silver Plated Butt-Action Contacts
Product Type
Rocker Switch
Series
LRG
Lamp Type
Neon
Lamp Module Type
No Lamp Module Included
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Includes Lens
No Lens Included
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Operator Illumination
Illuminated
Switch Function Configuration
Off/On
Terminal Connection Type
0.25 in Quick Connect Tab
Operating Temperature - Maximum
185 Degrees F
Lamp Voltage - Maximum
125 V
Number of Positions
2
Horsepower
3/4 hp @125 to 250V AC
Includes Lamp Module
No Lamp Module Included
Lens Color
Red
Description
Rocker Switch, Contact Form DPST, Number of Connections 4, Switch Function On/Off, Terminals 0.250 in Quick Connect Tab, Mounting Hole 0.860 in x 1.070 in, AC Contact Rating 15 A @ 250 V, 20 A @ 125 V, DC Contact Rating Not Applicable, HP 3/4 hp, Body Color Black, Switch Color Red, Standards CSA, UL Listed, IP Rating Not Applicable, Special Features Light is On When Load is On, Red Neon