Carlo Gavazzi 1530VDc Proximity Switch EI1805I020
1530VDc Proximity Switch (Discontinued)
  • Mfr # EI1805I020
  • Zoro # G307203149
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EI1805I020
Country of Origin
Unknown
Details
Transient voltage
≤2 kV/0.5 J (prepared)
No-load supply current (Io)
≤7 mA (no load)
Back
Black thermoplastic polyester
Ripple
≤10%
Front
Blue thermoplastic polyester
Temperature drift
≤2µm/°C per mm
Protection
Reverse polarity current limiter
Linearity
± 3% of full scale
Degree of protection
IP 67 (Nema 1, 3, 4, 6, 13)
Rated operational volt. (UB)
15 to 30 VDC (ripple included)
Storage
-20° to +70°C (-4° to +158°F)
Tightening Torque
17.5 Nm
Operating
-15° to +65°C (+5° to +144°F)
CE-marking
Yes
Power ON delay
Safe operation after 1 s
Rate of rise
≥1 mm/ms
Rated operational current (Ie)
0 to 20 mA (R load: 0 to 500 âΩ) Max. 30 mA (current limiter)
Rated operational volt. (Ue)
17 to 27 VDC
Repeat accuracy (R)
≤1%
Assured operating dist. (Sa)
2 to 5 mm
Cable
2 m, 3 x 0.25 mm2 grey PVC, oil proof
Body
Nickel-plated brass
Voltage (DC)
15 V-DC