Carlo Gavazzi Ia30Esf10Uc Inductive 8.2V-Dc Proximity Switch IA30ESF10UC
Ia30Esf10Uc Inductive 8.2V-Dc Proximity Switch (Discontinued)
  • Mfr # IA30ESF10UC
  • Zoro # G502207867
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IA30ESF10UC
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Proximity Sensor Diameter
30 mm
Details
Output Mode
Namur
Max. Detecting Distance
10 mm
Proximity Sensor Electrical Connection
Cable
Basic Proximity Sensor Case Material
Stainless Steel
Proximity Sensor Operating Frequency
300 Hz
Output
Normally Closed (NC)
NEMA Rating
Standards
UL Approved
IP Rating
IP67
Voltage (DC)
8.2 V-DC
Output Current
9.35A
Housing
Cylindrical, threaded barrel
Supply Voltage
7 to 9V
Actuation Type
Metallic Target
Control Supply Voltage
7 to 9V