  • Mfr # A360AWSZSNBS01-E2-0019
  • Zoro # G0218906
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
A
Body Material
Brass
Inlet Size
1/4 in
Outlet Size
1/4 in
Length
2 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A360AWSZSNBS01-E2-0019
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Length
2 1/2 in
Height
5 5/8 in
Pipe Size
Outlet Connection Size
Overall Height
5 5/8 in
Inlet Connection Size
Overall Width
Details
Item
Pressure Regulator
Series
A
Body Material
Brass
Max. Temp.
180 Degrees F
Pressure Adjustment Range
2 to 35 psi
Max. Pressure
400 psi
Pilot Adjustment - Maximum
35 psi
Operating Pressure - Maximum
400 psi
For Media
Fuel Oil, Water
Factory Set Pressure
19 psi
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Pilot Adjustment - Minimum
2 psi
Outlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Female
Inlet Connection Gender
Female
Inlet Connection Type
NPT
Description
Pressure Regulator, Series A, Body Material Brass, Inlet Size 1/4 in, Outlet Size 1/4 in, Length 2 1/2 in, Height 5 5/8 in, Pressure Adjustment Range 2 to 35 psi, Max. Temp. 180 Degrees F, Pipe Size 1/4 in, Max. Pressure 400 psi