  • Mfr # A361BWXZSNBS01-E2-0019
  • Zoro # G0219143
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
A
Body Material
Brass
Inlet Size
3/8 in
Outlet Size
3/8 in
Length
2 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A361BWXZSNBS01-E2-0019
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Length
2 1/2 in
Height
5 5/8 in
Gauge Port Size
1/4 in
Pipe Size
Overall Width
Overall Height
5 5/8 in
Outlet Connection Size
Inlet Connection Size
Details
Item
Pressure Regulator
Series
A
Body Material
Brass
Max. Pressure
400 psi
Max. Temp.
180 Degrees F
Pressure Adjustment Range
2 to 35 psi
Connection Type
FNPT
Application
Water and Fuel
Operating Pressure - Maximum
400 psi
Inlet Connection Gender
Female
Factory Set Pressure
19 psi
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Outlet Connection Gender
Female
For Media
Fuel Oil, Water
Pilot Adjustment - Maximum
35 psi
Pilot Adjustment - Minimum
2 psi
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Type
NPT
Description
Pressure Regulator, Series A, Body Material Brass, Inlet Size 3/8 in, Outlet Size 3/8 in, Length 2 1/2 in, Height 5 5/8 in, Application Water and Fuel, Connection Type FNPT, Pressure Adjustment Range 2 to 35 psi, Gauge Port Size 1/4 in, Max. Temp. 180 Degrees F, Pipe Size 3/8 in, Max. Pressure 400 psi