  • Mfr # A360BWSZSNBS01-E3-0045
  • Zoro # G0218967
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
A
Body Material
Brass
Inlet Size
3/8 in
Outlet Size
3/8 in
Length
2 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A360BWSZSNBS01-E3-0045
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Length
2 1/2 in
Height
5 5/8 in
Pipe Size
Outlet Connection Size
Inlet Connection Size
Overall Height
5 5/8 in
Overall Width
Details
Item
Pressure Regulator
Series
A
Body Material
Brass
Max. Pressure
400 psi
Max. Temp.
180 Degrees F
Pressure Adjustment Range
20 to 70 psi
Operating Pressure - Maximum
400 psi
Pilot Adjustment - Maximum
70 psi
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Factory Set Pressure
45 psi
Pilot Adjustment - Minimum
20 psi
For Media
Fuel Oil, Water
Outlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Female
Inlet Connection Gender
Female
Inlet Connection Type
NPT
Description
Pressure Regulator, Series A, Body Material Brass, Inlet Size 3/8 in, Outlet Size 3/8 in, Length 2 1/2 in, Height 5 5/8 in, Pressure Adjustment Range 20 to 70 psi, Max. Temp. 180 Degrees F, Pipe Size 3/8 in, Max. Pressure 400 psi