  • Mfr # A360BWSZSNBS01-E5-0138
  • Zoro # G0218985
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
A
Body Material
Brass
Inlet Size
3/8 in
Outlet Size
3/8 in
Length
2 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A360BWSZSNBS01-E5-0138
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Length
2 1/2 in
Height
5 5/8 in
Pipe Size
Overall Height
5 5/8 in
Overall Width
Outlet Connection Size
Inlet Connection Size
Details
Item
Pressure Regulator
Series
A
Body Material
Brass
Pressure Adjustment Range
75 to 200 psi
Max. Pressure
400 psi
Max. Temp.
180 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
400 psi
Factory Set Pressure
138 psi
For Media
Fuel Oil, Water
Pilot Adjustment - Minimum
75 psi
Pilot Adjustment - Maximum
200 psi
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Female
Inlet Connection Gender
Female
Description
Pressure Regulator, Series A, Body Material Brass, Inlet Size 3/8 in, Outlet Size 3/8 in, Length 2 1/2 in, Height 5 5/8 in, Pressure Adjustment Range 75 to 200 psi, Max. Temp. 180 Degrees F, Pipe Size 3/8 in, Max. Pressure 400 psi