  • Mfr # BFGSSSZTS01AD3-0030
  • Zoro # G7685233
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
B
Body Material
Cast Iron
Inlet Size
1 1/2 in
Outlet Size
1 1/2 in
Length
6 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BFGSSSZTS01AD3-0030
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Length
6 3/4 in
Height
8 3/4 in
Pipe Size
Inlet Connection Size
Overall Height
8 3/4 in
Outlet Connection Size
Overall Width
Details
Item
Pressure Regulator
Series
B
Body Material
Cast Iron
Application
Steam
Connection Type
NPT
Max. Pressure
250 psig
Max. Temp.
400 Degrees F
Seal Material
PTFE
Pressure Adjustment Range
20 to 50 psi
Pilot Adjustment - Maximum
50 psi
Outlet Connection Type
NPTF
Pilot Adjustment - Minimum
20 psi
Operating Pressure - Maximum
200 psi
Factory Set Pressure
30 psi
Inlet Connection Type
NPTF
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-320 Degrees F
For Media
Steam
Description
Pressure Regulator, Series B, Body Material Cast Iron, Inlet Size 1 1/2 in, Outlet Size 1 1/2 in, Length 6 3/4 in, Height 8 3/4 in, Application Steam, Connection Type NPT, Pressure Adjustment Range 20 to 50 psi, Seal Material PTFE, Max. Temp. 400 Degrees F, Pipe Size 1 1/2 in, Max. Pressure 200 psi