  • Mfr # BFFSSSZTS01AD1-0010
  • Zoro # G7685181
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
B
Body Material
Cast Iron
Inlet Size
1 1/4 in
Outlet Size
1 1/4 in
Length
6 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BFFSSSZTS01AD1-0010
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Length
6 3/4 in
Height
8 3/4 in
Pipe Size
Overall Width
Inlet Connection Size
Overall Height
8 3/4 in
Outlet Connection Size
Details
Item
Pressure Regulator
Series
B
Body Material
Cast Iron
Connection Type
NPT
Application
Steam
Pressure Adjustment Range
2 to 15 psi
Max. Temp.
400 Degrees F
Seal Material
PTFE
Max. Pressure
250 psig
Inlet Connection Type
NPTF
Outlet Connection Type
NPTF
Operating Temperature - Minimum
-320 Degrees F
Pilot Adjustment - Maximum
15 psi
Factory Set Pressure
10 psi
For Media
Steam
Pilot Adjustment - Minimum
2 psi
Operating Pressure - Maximum
200 psi
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Description
Pressure Regulator, Series B, Body Material Cast Iron, Inlet Size 1 1/4 in, Outlet Size 1 1/4 in, Length 6 3/4 in, Height 8 3/4 in, Application Steam, Connection Type NPT, Pressure Adjustment Range 2 to 15 psi, Seal Material PTFE, Max. Temp. 400 Degrees F, Pipe Size 1 1/4 in, Max. Pressure 200 psi