  • Mfr # BFFSSSZTS01AD2-0020
  • Zoro # G7685172
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BFFSSSZTS01AD2-0020
Pressure Adjustment Range
10 to 30 psi
Operating Pressure - Maximum
200 psi
Factory Set Pressure
20 psi
Pilot Adjustment - Minimum
10 psi
Pilot Adjustment - Maximum
30 psi
Description
Pressure Regulator, Series B, Body Material Cast Iron, Inlet Size 1 1/4 in, Outlet Size 1 1/4 in, Length 6 3/4 in, Height 8 3/4 in, Application Steam, Connection Type NPT, Pressure Adjustment Range 10 to 30 psi, Seal Material PTFE, Max. Temp. 400 Degrees F, Pipe Size 1 1/4 in, Max. Pressure 200 psi