  • Mfr # BFFSSSZTS01AD4-0075
  • Zoro # G7685157
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BFFSSSZTS01AD4-0075
Pressure Adjustment Range
45 to 100 psi
Operating Pressure - Maximum
200 psi
Pilot Adjustment - Maximum
100 psi
Factory Set Pressure
75 psi
Pilot Adjustment - Minimum
45 psi
Description
Pressure Regulator, Series B, Body Material Cast Iron, Inlet Size 1 1/4 in, Outlet Size 1 1/4 in, Length 6 3/4 in, Height 8 3/4 in, Application Steam, Connection Type NPT, Pressure Adjustment Range 45 to 100 psi, Seal Material PTFE, Max. Temp. 400 Degrees F, Pipe Size 1 1/4 in, Max. Pressure 200 psi