  • Mfr # BFESSSZTS01AD5-0100
  • Zoro # G7685163
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
B
Body Material
Cast Iron
Inlet Size
1 in
Outlet Size
1 in
Length
5 7/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BFESSSZTS01AD5-0100
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1 in
Outlet Size
1 in
Length
5 7/8 in
Height
7 1/2 in
Pipe Size
1 in
Overall Width
Outlet Connection Size
1 in
Overall Height
7 1/2 in
Inlet Connection Size
1 in
Details
Item
Pressure Regulator
Series
B
Body Material
Cast Iron
Max. Temp.
400 Degrees F
Application
Steam
Pressure Adjustment Range
90 to 150 psi
Seal Material
PTFE
Max. Pressure
250 psig
Connection Type
NPT
Outlet Connection Type
NPTF
Pilot Adjustment - Maximum
150 psi
Factory Set Pressure
100 psi
Operating Temperature - Minimum
-320 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
200 psi
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
For Media
Steam
Pilot Adjustment - Minimum
90 psi
Inlet Connection Type
NPTF
Description
Pressure Regulator, Series B, Body Material Cast Iron, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 in, Length 5 7/8 in, Height 7 1/2 in, Application Steam, Connection Type NPT, Pressure Adjustment Range 90 to 150 psi, Seal Material PTFE, Max. Temp. 400 Degrees F, Pipe Size 1 in, Max. Pressure 200 psi