  • Mfr # FR-ZEWSCZMES02-D3-0055
  • Zoro # G0215661
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1"
Outlet Size
1"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FR-ZEWSCZMES02-D3-0055
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1"
Outlet Size
1"
Overall Length
6 1/2 in
Overall Height
10 5/16 in
Inlet Connection Size
1 in
Outlet Connection Size
1 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Adjustable Back Pressure Relief Valve
Outlet Type
Inlet Type
Standards
CRN, CSA
Spring Material
Stainless Steel
Test Lever
No
Factory Set Pressure
55 psi
Disc Material
Stainless Steel
Temp. Range
40 Degrees to 450 Degrees F
Seat Material
Monel
Type
FR Series
Operating Pressure - Maximum
400 psig
Operating Temperature - Minimum
40 Degrees F
For Media
Air, Water
Operating Pressure - Minimum
0 psig
Pilot Adjustment - Maximum
90 psig
Inlet Connection Gender
Female
Outlet Connection Type
NPT
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Female
Pilot Adjustment - Minimum
20 psig
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Description
Adjustable Back Pressure Valve, Body Material Bronze, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 in, Standards CRN, CSA